REGULACE VÝJEZDU NA PRADĚD PO KOMUNIKACI HVĚZDA - OVČÁRNA


Návštěvníci Pradědu, naší nejvyšší moravskoslezské hory, mají možnost také v zimním období využít účelovou komunikaci ve vlastnictví Moravskoslezského kraje v úseku Hvězda – Ovčárna a navazujícího parkoviště Ovčárna. Výjezd je vždy v celou hodinu a sjezd vždy v ½ hodinu.

Od roku 2006 bylo přijato celoroční opatření, které spočívá v regulaci provozu. V zimní sezóně probíhá regulace po celých 24 hodin, v letní sezóně v době od 8.00 hodin do 19.00 hodin. V době od 19.00 do 8.00 hod je provoz regulován svislým dopravním značením. Od roku 2007 byly instalovány závory na elektrický pohon na dolním i horním konci účelové komunikace k fyzickému zabezpečení regulace dopravy, důvodem je nekázeň některých návštěvníků oblasti. V roce 2009 bylo instalováno světelné signalizační zařízení společně s proměnnou návěstní tabulí pro informování uživatelů účelové komunikace o parametrech regulace dopravy. Proměnná tabule obsahuje tři návěstní znaky, a to: “Pozor! Výjezd povolen pouze se zimní výbavou“, „Parkoviště Ovčárna v provozu“ a „Pozor! Parkoviště Ovčárna plně obsazeno“. Od 1. 10. 2008 byla zpřísněna regulace v zimním období instalací značek „zimní výbava“ s kontrolou takovéhoto vybavení vozidel vyjíždějících na Ovčárnu.

Parkování na parkovišti Ovčárna je zpoplatněno. V ceně jsou zahrnuty i vysoké náklady na údržbu příjezdové komunikace.  Zimní údržba výše uvedeného úseku byla projednána s CHKOJ a je prováděna přírodním méně prašným posypovým materiálem, neboť chemický posypový materiál je nepřípustný.
 

Školám a subjektům, které mají statut sportovních tříd s lyžařským výcvikem a jejichž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj nebo města Bruntál, Rýmařov a Břidličná, je umožněn výjezd za účelem tréninkové činnosti na parkoviště Ovčárna bezplatně, ale bez možnosti parkování z důvodu nízké kapacity parkoviště.

Ve stejném režimu je povolen výjezd a sjezd zdarma organizátorům a účastníkům sportovních akcí neziskového charakteru, jako např. Liga stovkařů, Velká cena HZS v časovce do vrchu, Český pohár v běhu do vrchu, Závod na kolečkových lyžích, apod.

Také výjezd autobusů s lyžařskými kurzy bez možnosti parkování, které jsou ubytovány na zařízeních v oblasti Pradědu, je bezplatný. Tyto autobusy se musí prokázat obsluze parkoviště dokladem o ubytování lyžařských kurzů v oblasti Pradědu.
 
Přechod na zimní sezónu je vyhlašován v závislosti na vývoji počasí a na sněhových podmínkách v prostoru Ovčárny. V posledních letech bývá přechod na zimní sezónu vyhlašován obvykle v polovině měsíce prosince, kdy stav výše sněhové pokrývky již umožňuje provoz lyžařských vleků a úpravu běžeckých tratí. Tuto změnu vyhlašuje pověřený správce účelové komunikace Hvězda - Ovčárna, Správa silnic Moravskoslezského kraje, příspěvková organizace. 
 


Ceník


 
  Druh vozidla a roční období cena / 1 park. místo
1)  autobusy – léto 1 300 Kč/den
2)  autobusy – zima 800 Kč/den
3)  osobní auta – léto 350 Kč/den
4)  osobní auta – zima 500 Kč/den
5)  placené sezónní parkovací lístky – zima 11.500
6)  osobní auta osob se ZTP, motocykly - léto 100 Kč/den
7)  osobní auta osob se ZTP - zima 200 Kč/den
8)  osobní auta osob se ZTP-P) léto, zima zdarma
9)  VLRZ dle smlouvy – léto, zima zdarma
10)  mimořádné akce neziskového charakteru (sportovní, výcvikové, apod.) zdarma
Ceny jsou uvedeny včetně platné sazby DPH.