stin
1.3.2016 Tato výstražná informace rozšiřuje předchozí výstrahu o varování před tvorbou náledí.

Tlaková níže se středem nad Slovenskem postupuje dále k severovýchodu. Po její zadní straně k nám proudí chladný vzduch od severu. Dnes odpoledne se k nám od jihozápadu přechodně rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu, který v průběhu noci na středu zeslábne. K ránu postoupí ze západní do střední Evropy okluzní fronta.

Na severovýchodě a východě našeho území se vyskytuje sněžení, místy i vydatné. V Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji napadne do dnešní půlnoci 5 až 15 cm nového sněhu, v okrese Frýdek-Místek v polohách pod 600 m n. m. očekáváme 15 až 25 cm. V polohách nad 600 m n. m. v oblasti Beskyd napadne kolem 30 cm, v Bílých Karpatech kolem 20 cm nového sněhu. V druhé polovině noci na středu bude sněžení slábnout.

Večer a v noci na středu se místy od západu přechodně protrhne oblačnost. V noci budou teploty klesat pod bod mrazu a mokré povrchy budou místy namrzat, místy se budou tvořit náledí a zmrazky. V Čechách se navíc ojediněle vyskytne mrznoucí déšť s ojedinělou tvorbou ledovky.

Doporučení ke zmírnění následků jevů:

  • Při cestování sledovat dopravní zpravodajství a přizpůsobit jízdu aktuálnímu stavu vozovky a počítat s prodloužením doby jízdy.
  • Lokálně se bude vytvářet náledí nebo zmrazky. Vozovky a chodníky budou místy kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám.
  • Mokrý sníh působí škody na lesním porostu, el. vedeních apod., při teplotách nad bodem mrazu hrozí padání sněhu zejména ze střech.
  • Na horách sledovat informace Horské služby (http://www.horskasluzba.cz) a dodržovat jejich pokyny.
  • Doporučuje se zimní výbava, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku.
Moravskoslezský kraj

sníh  Vysoká nová sněhová pokrývka od 01.03.2016 07:00 do 02.03.2016 00:00

náledí Náledí od 01.03.2016 18:00 do 02.03.2016 09:00